České nože na výstavě v Tokiu

Mikov na Tokyo Design Week 2015

Studenti Ateliéru produktového designu pražské UMPRUM Kateřina Pražáková, Stanislav Holý a Eduard Herrmann vystavují na festivalu Tokio Design Week 2015 v Japonsku studie svých nožů. Tyto nože vznikly pod vedením  doc. Mgr. A. Michala Froňka a doc. M.A. Jana Němečka.

Kateřina Pražáková

Nože jsou vystaveny na stánku společnosti Mikov, která s ateliérem dlouhodobě spolupracuje: „Již několik let mapuji průmysl a výrobce s potenciálem. Je to taková moje archeologicko-výzkumná činnost. A Mikov určitě velký potenciál má,“ vysvětlil Michal Froněk důvod, proč si pro spolupráci vybrali právě společnost Mikov.

Eduard Herrmann
Mikov návštěvníkům Design Weeku představí zejména nejnovější nože ze svého portfolia. Na prvním místě je to teprve letos v říjnu na trh uvedený exkluzivní kolekce nožů pocket (podle návrhu Michala Froňka a Jana Němečka). Druhou vystavovanou novinkou je pak nůž list, který měl svoji premiéru na jaře letošního roku.

I ostatní exponáty potvrzují vysokou řemeslnou a designérskou úroveň českých nožířů. Pevný lovecký nůž, armádní nůž uton, zavírací nůž fixir nebo vystřelovací nůž predator jsou na trhu již řadu let, avšak zájem zákazníků o koupi ukazuje na jejich užitnou hodnotu i nadčasové zpracování.

Mikov, který  sídlí v městě Mikulášovice na severu Čech, je pokračovatelem místní nožířské tradice, která sahá až do 17. století. Nožířský sortiment firmy zahrnuje několik desítek typů nožů. Pravděpodobně nejstarším nožem, který je v Mikulášovicích vyráběn již sto let, je malý dětský nožík ve tvaru rybičky.