Devlínek V5 – Co-to?

Když se někoho zeptám: „Víš co je Devlínek?“, tak – pokud to není fakt znalec – zní vždy odpověď „Netuším“. Když Devlínka vytáhnu z kapsy, tak následuje překvapený výraz s dotazem: „Co to je?“  :-).

Ano, tak tedy začíná převážná většina setkání s Devlínkem …

Že jste na tom stejně? Tak tedy začneme jako vždy. Devlínek je přece DEgustační VidLička, co když se postaví, vypadá tak trochu jako jeLÍNEK“. Jako že fakt. Je pravdou, že Verze 5 již připomíná spíš hodně naštvaného papouška, ale název je už 5. verzí tradiční.

Přiznám se, že tento víceúčelový nástroj mám až od verze 5, takže nečekejte porovnání s ostatními verzemi. Jediné co Vám povím je, že V5 je (dle slov autora z KONOL Knives) ta nejvymakanější.

Tak tedy – co to je Devlínek

Devlínek je z jedné menší autorské dílny – KOvárny Na OLympu – tedy z KONOL Knives. Možná tuhle partu kovářů / nožířů znáte hlavně díky jejich zajímavým nožům pro policejní a vojenské účely – Nožů řady AETERNUS. Ale o tom zde psát nebudu.

Naším cílem je jedna z nejzajímavějších kreací KONOL Knives – Devlínek. Tahle zajímavá a trochu extravagantní hračka je vyrobena z AK5 kalená na 55 HRC. V tom se V5 liší od svých předchůdců – je totiž z důvodu potřeby pevnějšího materiálu na otvíráku konzerv zakalená.

Tím se dostáváme k tomu, co vše Vám Devlínek vlastně nabízí. Je zde hrot, který slouží jako napichovátko, vedle je čepel, která je zubatá a plně funkční – jednostranně vybroušená. Dále tu máme otvírák na pivko a novinku u V5 – otvírák na konzervy.

p1030030

Abyste Devlínka nenosili jen tak v kapse, je k němu také kožené pouzdro (já dostal na výběr černou a hnědou barvu). Pro fajnšmekry lze sehnat i kydexové pouzdro a udělat si Devlí-Neck nebo pohodlný úchyt na opasek. Osobně zatím mám jen kožené. Je dobré – Devlínek pomocí otvíráku na lahve zapadne pod nýt. Ale i tak mám trochu strach, zda jen tak nechat na opasku. Proto se mi líbí idea kydexu (i když to je trochu dražší sranda).

devli_pouzdra

Jde se testovat

Je na čase zkusit, co Devlínek opravdu dovede. Rozhodl jsem se, že vynechám kácení stromů a štípání polen a zkusím se spíše zaměřit na něco trochu jemnějšího. Takže jsem vyzval na souboj klobásy, sýry, rajčata, pivní lahve a konzervy.

Jde se na to …

Řežeme…

První co jsem otestoval, bylo řezání. Lehce zubatá čepel jako nic překrojí klobásu nebo i kus zeleniny jako je rajče nebo paprika. Nepouštěl bych se do větších akcí typu chleba nebo kilový T-Bone steak zasyrova. Tyhle větší věci jsou beztak práce pro Vaše EDC či tábornické nože. Zubaté ostří klobásku občas trochu potrhá – což na funkci – dobré svačiny – nemá vliv.

no%cc%88s

klobasa

Napichujeme…

Vedle čepele je jehla, která slouží jako vidlička. Je sice velmi ostrá, takže s ní napíchnete cokoliv, ale řekl bych, že ostří je občas až nebezpečné. Osobně jsem měl trochu problém s tím, že přeci jen jedna konická jehla nedrží, a sem tam z ní něco upadne. Nabrat křen na klobásu je taky trochu složité (utíká a točí se). Možná by pomohla dvou-vidlička, ale to už by bylo jiné zařízení (ale navrhnu autorům). Každopádně napichovátko funguje, ale je třeba dávat pozor a trochu natrénovat, aby se člověk nenapíchl sám. Toto je malinko neduh.

rajce

pichatko

Otvíráme pivko…

Otvírák na pivo je prostě nutnost. Když už máte co uříznout a napíchnout, pak je třeba zalít. Čím jiným, než národním nápojem zlatavé barvy (pro abstinenty – klidně zkuste i klasicky balenou malinovku). Zde funguje Devlínek spolehlivě. Prostě otvírá a otvírá a otvírá a ottvvíírááá a oteevriaa…. Když testujete moc dlouho, začne být problém se trefit, ale za to nemůže Devlínek, ale vysoká spotřeba testovacího materiálu.

otvira

lahve

A ještě dáme konzervu…

Poslední část Devlínka je otvírák na konzervy (je to ten nakrčený čenich). Otvírák je klasický a velice funkční. Mou půlkilovku vepřového ve vlastní šťávě zvládl jako nic a ani se u toho nezadýchal. Na čepeli není žádná stopa, což je hlavně díky kalení, které přidalo na tvrdosti. Chce to trochu cviku. Přeci jen je Devlínek ostrý a plochý. První pokus byl trochu rozpačitý, ale nakonec jsem přišel na ten správný úchop, a pak už to jede tak, jak má.

konzerva

konzerva a Devlínek

Tak to je Devlínek

Takže tohle je Devlínek. Je to univerzální blbůstka, kterou musí mít snad každý. Vleze se pohodlně do kapsy a pomůže jak v lese, tak na rautu. Já jsem Devlínka vzal na raut na lodi na Vltavě a i tam se uživil. Navíc výborně rozproudí konverzaci.

Budete si muset chvilku zvykat na úchop. Přeci jen to není úplně klasický nástroj. Já si našel úchopy 2 – jeden za očko a druhý pod ním. Záleží, kterou činnost se právě chystám provozovat. Navíc jsem si úchop vylepšil malým přívěskem. Ale to už je na vkusu a stylu každého.

20160907_183310

Při troše fantazie a tréninku by se zde dalo hovořit i o bojových schopnostech – taková trochu pěstní dýka – ale myslím, že to už je na nápaditosti každého.

Devlínek se mi líbí. I přesto, že mi z něj sem tam něco sklouzlo, tak fungoval výborně. A navíc – řečeno slovy autora – je to jediný nástroj, kde máte všechny funkce z jednoho úchopu. No já si přehmatávám na dva, ale i tak je to prostě úžasná hračka.

Za mě – rozhodně do Devlínka jděte – cena je velice příjemná. Kvalita více jak dobrá a zábavnost a nápaditost na výbornou. Jen tak dál kluci z Olympu – a díky za tento „Dar bohů“.

rum

Poslední funkce

Málem jsem zapomněl – a na co že je ta malá dírka nad otvírákem na konzervy? No to je přeci …

dirka

… a víte co – na to si budete muset přijít sami.

  • Lukáš Juda

Pár fotek

foto1 foto3 zaku foto2

 

A mimochodem – Devlínek má i fanouškovské stránky na Facebooku.