DLC povlaky na nožích

Výrobci nožů čím dál tím častěji opatřují čepele ochrannou vrstvou. Nejpopulárnější, a asi také nejkvalitnější, je dnes povlak DLC (diamond like carbon). O co se jedná a proč se používá?

Povlak DLC je složen z uhlíku, který je buďto konfigurován jako grafen (v sp2 konfiguraci) a má potom výborné kluzné vlastnosti. Anebo je konfigurován jako diamant (v sp3 konfiguraci), to pak zajišťuje tvrdost vrstvy.

DLC povlak je tedy velmi tvrdý. (mikrotvrdost přesahuje 30 Gpa). Má rovněž velmi nízkou odrazivost (pod 4 %). To ocení zřejmě bojovníci speciálních jednotek nebo lovci, protože ůž při vytažení nehrozí prozrazením pomocí odlesku. Čepel nože s DLC má také velmi vysoké povrchové napětí, takže se na ní nedrží nečistoty a zejména je povlak DLC úplně korozivzdorný. S korozivzdorností se váže to, že povlak DLC prakticky nejde z nože odstranit (například jen velmi drahými metodami plazmového leptání) a je odolný vůči rozpouštědlům i silným kyselinám.

Jestli má smysl nože s povlakem DLC kupovat je na zvážení každého, stejně tak, jestli se vyplatí nechat si vrstvou DLC potáhnout nůž vlastní. Například poslední novinka Mikova predator s povlakem DLC (verze blackout) stojí dvojnásobek proti predatoru ze stejné oceli N690 (verze stonewash). Ocel N690 je ale natolik kvalitní, že se oba nože v praktickém využítí ve skutečnosti liší pouze esteticky.

Pokud byste si chtěli nechat dát DLC povlak na vlastní nůž, cena se u firmy Advamat pohybuje od 300 – 600 Kč za čepel.