Krav Maga Revolution – recenze nože LIST 3

nůž list (Mikov) a kancelářské potřeby

Na úvod musím napsat, že nejsem žádný odborník na nože, respektive nejsem „zálesák“, co by nožům rozuměl, nebo je mohl ohodnotit z pohledu využití v extrémních podmínkách. Extrémní podmínka je pro mě třeba spaní pod širákem. Užití nože pro mé potřeby je zcela „praktické“ a myslím, že spoustě z Vás přijde určitě velice zvláštní.

Nůž jako takový je velice povedený kousek, jak obal, tak design nože. Pouzdro na nůž je pěkné, jen pro mé potřeby moc nevyhovovalo, jelikož plast omotaný provázkem je sice fajn a každá veverka v přírodě to jistě ocení, jenže mě tam chybí klips na pouzdře. Klips z jednoho prostého důvodu a tím je nošení na pásku. Většina testu probíhala v práci a v práci nosím oblek, tak musíte uznat sami, že tam moc neupoutá, když vám na boku z pod saka kouká nějaká divná šňůrka (pro zálesáky: šňůrka = paracord). Následně jsem to samozřejmě vyřešil a nůž na opasku držel, akorát zbytek šňůrkocordu jsem měl zastrčený do kalhot.

Nošení nože v prostorách kancelářské budovy je vynikající. Najednou si i v kuchyňce na ranní kávě připadáte víc krutopřísně a káva chutná mnohem lépe, asi jako byste si jí vychutnávali v drsné Kanadské přírodě (pro zálesáky: drsná příroda = výhled z terasy hotelu). Ruku máte připravenou u boku a stačí jen malý, ale rychlý pohyb, poodhrnete spodní část saka a v tu chvíli můžete nožem otvírat krabicové mléko, což uchvátí nejednu recepční, nebo asistentku. Ve své podstatě si vybudujete v práci pozici nadsamce, který pod sakem nosí designově promakaný nůž. A když k tomu s trochou fantazie přihodíte pár poznámek z víkendového lovu medvědů, tak jste neodolatelný. U mužského osazenstva to samozřejmě vzbudí závist a budou vás častovat nějakými nepříjemnými poznámkami, ale nám nejde o to oblbnout mužskou část že?
Držení nože je pro mne velice příjemné a proto nebylo potřeba ani omotávat rukojeť šňůrkocordem. Je to tím, že moje ruka nemá rozměry tygří tlapy, ale je velikostně přizpůsobena plnícímu peru a klávesnici. I proto je po čase vytažení nože stejně standardní a samozřejmá věc, jako když hladíte mícu (pro zálesáky: míca = ta příjemná věc, kterou má každá asistentka, nebo recepční).

Další část testu probíhala v přírodě, teda na chatě. Zde byl nůž trochu častěji využíván a tady musím uznat, že jak jeho velikost, tak i nošení bylo skvělé. Sem tam něco oříznout, něco nakrájet, vydloubnout a tak dál, prostě z mého pohledu byl neocenitelný pomocník. I když sebou často mám zavírací nůž, tak LIST byl v tomto případě mnohem lepší. V pouzdře drží nůž velice dobře a to i přes to, že přede mnou již tento nůž testovali kolegové, kteří ho využívali zcela jistě jiným.

Nemohl jsem si odpustit test vrhání nože, a jelikož jako správný manažer (pro zálesáky: manažer = ten co sedí v kanclu a nic nedělá) jsem neměl k dispozici nic lepšího než hračku Pinokia, bylo nasnadě to vyzkoušet s ní. Uznávám, že nožem jsem naposledy vrhal někdy v Pionýru, takže prvních pár pokusů nestálo za nic, ale pak už to celkem šlo a Pinokio to dostal přímo do hlavy. Nemyslím si ale, že je LIST vrhací nůž a ani mé kvality vrhače nejsou dokonalé, takže tady hodnotím jen to, že Pinokia nemám rád a jsem nadšen, že jsem ho trefil.

Využití nože pro sebeobranu je samozřejmě stejné jako u všech ostatních chladných zbraní. Hlavní je se naučit s nožem manipulovat a nosit ho tak abych byl schopen ho co v nejkratší době mít v ruce k použití a hlavně se nezranit sám. V případě LISTu si myslím, že mnoho lidem bude vadit to, že při použití velké síly vám ruka sjede na ostří. To a klips je jediná nevýhoda, kterou zde spatřuji já.

A jaké je mé závěrečné shrnutí? Držení nože je pro mě zcela vyhovující i bez opletu paracordem. Pro běžné používání zcela vyhovující nůž. Jediná nevýhoda je nemožnost připnout pouzdro na opasek. Jinak designově dokonalý nůž, který bych klidně koupil jako Vánoční dárek obchodním partnerům. A kdybych ho dostál sám, tak budu velice rád.

Doufám, že mou recenzi berete s nadhledem, jelikož jak jsem psal na začátku, nejsem odborník přes nože. Zalesákům zdar.