Kydex

Pouzdra na nože z kydexu dnes letí. Proč je vlastně tato slitina plastů extrudovaná ze speciální směsi akrylového polyvinylchloridu tak oblíbená?

Kydex na trh uvedla v roce 1965 chemička Rohm and Haas jako materiál určený pro interiéry letadel. V roce 1987 pak výrobu převzala společnost Kydex, LLC. Byla to  skupina bývalých zaměstnanců firmy Rohm and Haas, kteří od ní odkoupili ochrannou známku Kydexu. V roce 1990 se pak stali součástí skupiny SEKISUI Chemical. Firma působí  americké Pensylváni, konkrétně ve městě Bloomsburg. A 29. srpna 2017 bude slavit 30. výročí vlastnictví výroby Kydexu.

Kydex je termoplastický materiál, který lze tvarovat při teplotě 160 stupňů Celsia. Pro svou pevnost a zrnitost je otěruvzdorný, teplotně stálý, dobře se lisuje, brousí a snadno se do něho i vrtá. Je tedy odolnější než kůže, nesmršťuje se ani neroztahuje a dobře se čistí. Jeho odolnost je tak velká, že pokud se používá jako pouzdro na nože, může někdy způsobit i otěr kovové části nože.

Firma dobře ví, že kydex je materiál s potenciálem. Vedle pouzder na nože a pistole se kydex používá i v automobilech nebo letadlech, vyrábí se z něj ochranné přilby, stojany nebo zdravotnické pomůcky. Nejvíce se používá v černé barvě, ale výrobce nabízí i jiné barevné varianty.