Malé zastavení s drobným nožíkem

nůž pocket zapíchnutý na Lomnickém štítu

S napětím jsme čekal na verzi nože pocket S, protože M už jsem měl odzkoušenou. Říkal jsem si, jestli je ještě možné udělat něco menšího a přitom použitelného. A pokud použitelného, tak k čemu.

Den před vánocemi mi kolega nůž přinesl k testování. Zdálo se mi, že jsem dostal něco jako malou placatou kartičku na ukládání pětikorun do vozíku. Ale to byl jen první pohled. Ten druhý ukázal krásnou strukturu na povrchu. A když jsem ho vzal do ruky i nebývale velkou hmotnost miniaturního nožíku. První, co mě napadlo: „Jirko, tohle prostě nesmíš dát mezi drobné do kapsy, jinak o to přijdeš.“ A tak nůž putoval do kapsy náprsní.

Použití nože v sebeobraně? Asi ani není možné, pouze snad, když se zamíchá mezi drobné a útočníkovi se, jako odvedení pozornosti, hodí do obličeje, jinak nic. Ovšem toto není nůž na sebeobranu (z mého pohledu vlastně žádný nůž série pocket není nožem na sebeobranu a na standardní „práci“).

A tak jsem na úvod poměrně dlouho přemýšlel nad tím, proč vlastně pocket existuje. Protože, říkal jsem si, když na to přijdu, půjde mi testování a zároveň i recenze rychleji od ruky. Až náhle mi to došlo. Myslím, že už vím, proč je série pocket něco úplně jiného, než běžná produkce Mikova.

To, co píšu, není úplně standardní recenze, jaké vznikají o nožích. Nebudu se bavit o materiálu, o brusu nebo o tom, za jak dlouho se dá s nožem rozporcovat krůta (či v mém případě stáhnout divočák). Místo toho předložím důkazy, že každý pořádný výrobce (a v minulosti obzvlášť), měl svůj pocket.

Nejedná se totiž pouze o nůž jako takový, ale o výrobek totálně zbytný a nepotřebný. O něco, co Vám dělá jen radost a stojí dost peněz, právě proto, aby v další generaci to mohlo viset třeba na zdi a potomci si mohli říkat: ….. ten děda, ten byl takovej „blázen“, že si tohle pořídil ….“

Ano, pocket a pocket S zvlášť je prostě sběratelský kousek, nádherná práce, kterou ocení nejen ten, kdo si ho koupí, ale i generace následující.

Zašel jsem tedy do místností, kam si věším na zeď trofeje, a kde mám na stěnách své „sběratelské kousky“, a namátkou jsem některé sundal jako důkaz, že se věci pro radost a krásu dělaly i v dobách, kdy se ještě jezdilo na koních a kdy nebylo trestné nebýt demokratem…..

První fotka „historického pocketu“ je nůž s pistolí. Nikdy, a to opakuji, nikdy nebyla použita, máme jí v rodině jako první majitelé, Přitom dle „návodu“ je to lovecká dýka, která se dá použít na dostřelení zvěře, která ještě nezhasla, a pak nožem dokončit zbytek. Už od pohledu je to úplná ptákovina, ale tak se to kdysi prodávalo. Mám ještě delší verzi, která je typem vojenským, tedy pro použité poněkud jiné, ovšem se stejným výsledkem.

IMG_3440

Pak je zde rakouská šavle k parádní uniformě, která samozřejmě není funkční. Díky zmenšené velikosti se ani nedá dobře držet, ale kdo by se ptal, když je tak pěkná. Ostatně, nosila se do společnosti, a tak nebyl důvod k ničemu jiného, než aby slušela.

IMG_3442

A pak trošku něco jiného, protože hůlka, samozřejmě originál, není nůž. Ale je to stejně tematické, neboť díky duté opoře se do ní vejde cca 1,5 dcl koňaku – jenom opírat se o ni nejde.

IMG_3441

Samozřejmě nesmím zapomenout na dokonalé dětské brnění pro dítě ve věku 4 let, které je přesnou kopii brnění dospělého. A nejen přesnou kopii, ale nositelných kouskem se vším všudy. I dříve se totiž syn chtěl obléknout jako otec. Pokus o nošení byl uskutečněn jen jednou, hmotnost prostě znemožňovala ladnou chůzi, pak se pověsilo a visí dodnes. Tedy pokud se mohu odvolat na to co se u nás doma traduje. (Velké máme taky k dispozici, ovšem to už není pocket).

IMG_3445

Díky tomu, že jsem konečně pochopil účel, jsem si pocket S doslova zamiloval. Ano, je to divné, protože malý nůž nesplňuje ani základní požadavek, třeba aby ukrojil štrůdl.

12463981_165299280499062_980336928_n

Má tedy cenu psát, proč bych doporučil či nedoporučil si pocket S pořídit? Za sebe říkám jednoznačně: pořídit. Chtěl bych si ho totiž zařadit mezi výše zmíněné artefakty a zvláštnosti, které si rád nechávám. Nejen S, ale celá série tam prostě patří.

Nejsem si jistý, zda nožomaniaci budou souhlasit, ale v podstatě mne to vůbec nezajímá. Už proto, protože pocket není pro každého. Do velikosti S je totiž nutné dorůst.

Jirka KMR

Krav Maga Revolution