MAToucí nůž – SPECTRA

… aneb epesní kapesní zavírák do každého dne

A co na to Maxík?

Přemýšlíte hned v úvodu, proč že je nůž matoucí? No to MAT-oucí je důležité, protože to není o tom, že z něj budete tak zmatení – spíše překvapení – ale hlavně jej vyrobil český “amatérský” nožíř, který si říká MAT (ano to je ten co dělá své nože na pověstném panelákovém balkóně). Matovy nože se vyznačují precizním zpracováním a tím, že jsou to tak na půl kusovky a napůl “standardní kousky” – má totiž několik typizovaných modelů a na zakázkovku zase tam moc neslyší. I proto mě potěšilo, že se nechal přesvědčit jedním kamarádem na nový model SPECTRA.nůž

Obecně jde říci, že se jedná o nůž typu EDC, který potěší hlavně ty, co potřebují kvalitní nástroj, který neudělá ostudu designem a navíc je praktický otevřením jednou rukou. Na rozdíl od zbytku běžné produkce je i odolnější vůči vodě a vlhkosti – díky použitým materiálům.

Ale pojďme si jej představit podrobně. Pěkně kousek po kousku.

Design a technologie

Nůž je klasický – zavírací. Střenky jsou z jumy (a budou i z kirinite). Díky použití termoplastového polymeru, je střenka více odolná (nesaje vodu, méně se odírá) a umožňuje více barevných modifikací (já testoval černo-modrý prototyp a viděl i zelenou verzi). Celkově nůž vychází z Matova osvědčeného modelu Fénix II (to pro znalce Matovy produkce) jen s protaženou střenkou pro možnost úchopu v rukavici. Rozměry se dají shrnout následovně: ručka je 125 mm, čepel cca 100 mm a síla materiálu je 3,5 mm. Když už jsem u té čepele, tak je vyrobena z nerezové oceli RWL 34 zakalená na 60 HRC – tedy kvalita materiálu jistě nepopiratelná.

Vhledem k tomu, že Mat si dělá v podstatě vše sám, je jistota, že na noži nebude žádný laciný šmuk z dálného východu. Krom výbrusu a kalení vše prošlo Matovou rukou od začátku až do konce (teď si nejsem jist šroubky, ale tak to už je drobnost)

nůž  Untitled2

Tvar čepele je klasický straightback, díky kterému se bude velice dobře řezat. Klasický univerzálek. Co je ovšem zajímavé je asistované otevření pomocí technologie známe jako wave. Ten je zde velice ladně umístěn a co víc – velice přesně vypočten. Takže nůž máte pomalu z kapsy problém tasit v zavřeném stavu. Prostě stačí chytnout a už se otevírá. Zajímavostí je dvojí možný výbrus čepele. Můj testovaný byl vyroben ve spolupráci s jedním Matovým kamarádem, který mu propůjčil klín cca ⅔ čepele. Oproti tomu druhá verze vyrobena přímo Matem je protažena až nahoru. Který, že je lepší – no to je těžké soudit, ale osobně se domnívám, že na tom moc nezáleží a je to spíše věc vkusu. Hlavně proto, že nůž ve spolupráci má Matovu labuť (signaci) na čepeli, zatím co Matem dělaná výbrus je signován na střence pomocí “knoflíku”. Což ale v konečném důsledku nemá na funkci vliv (ani funkci rostlináře).

Nůž má klip, který jde přehazovat ze strany na stranu. Mnou testovaná verze měla klip kratší než by bylo záhodno a o něco hůře šel z kapsy. To je však již vyřešeno po připomínkách nás testerů – ano Mat není jako jiné firmy, ale rád vyslechne feedback a aplikuje zlepšení.

Untitled3

Posledním designově-technologickým kouskem, který chci popsat je pojistka nože. Je zde použit Matax. Že neznáte – to mě nepřekvapuje. Je to pojistka, která vychází z výhod Axisu, ale je Matem přetvořena v systém, který nezasahuje do těla střenek. O Mataxu se ještě rozepíšu. Každopádně šlape a Axisu se dokáže vyrovnat.

nůž

A co na to Maxík? … “Je pěknej no …“

Nosíš, nosím, nosíme

Dost bylo techniky, šup se Spectrou do kapsy a vyrážíme do jungle města i za městem. Původně jsem chtěl pokácet rostly buk, naštípat polena a vyřezat si buben, ale Mat mě upozornil, že nůž je poněkud jiného zacílení. Tak jsem dřevorubecké choutky zahnal a vrhl se do choutek loveckých. Stádo mamutů uteklo minulý týden do teplých krajin, a tak mi nezbylo než udělat testy na flákotě z lednice, nějaké té klobáse a sýru, a také polotovaru na vepřový řízek – tedy zelenině před zpracováním pašíkem.

Untitled14

Že klip trochu omezoval tasení jsem zmínil, ale i tak byl nůž vždy rychle po ruce. Jeho otevření doprovázel zvláštní kovový zvuk (něco jako když nabíjíte pumpu – brokovnici – taky je to takové to charakteristické cvaknuti). Nejprve jsem přemýšlel, zda je to špatně, ale po konzultaci s výrobcem jsem se dozvěděl, že to je způsobeno konstrukcí Mataxu a ničemu to neva. Je pravdou, že se mi ten typický zvuk otevření brzy zalíbil. Jen když číhám na antilopy, tak vždy když otevřu nůž, tak se mi všechny rozutečou. Takže zase bude jen salát …

Untitled6

Nůž je v kapse tak akorát. Není to úplně kompaktní hubeňour, ale ani zase moc velké bago. Prostě pokud Vám nevadí nůž, u kterého víte, že jej máte a je vždy po ruce, tak jistě nebude problém. Kapsu Vám neutrhne, ale lehce vidět bude.

Jinak jsem nůž používal na vše. Musím říct, že ať už jako utility nebo jako svačiňák je to paráda. Takže když na Pivo, jedině se Spectrou (ale bacha Wave jako otvírák nefunguje a ani to nezkoušejte

A co na to Maxík? … “Jo, dobrý…”

Matax – to jistí

Již jsem zmínil, že nůž využívá originální pojistku proti zavření – Matax. Ten vyvinul Mat a po jeho velice fungujícím Axisu – je tu dobrý nástupce. Pojistka je patrná jako zabroušená posuvná část v horní straně nože. Tím bylo docíleno toho, že není třeba narušit integritu střenek. Na druhou stranu je umístění nahoře méně ergonomické (alespoň pro mě). Na testovacím noži se mi několikrát stalo, že otevřený nůž nechtěl Matax “pustit” a bylo třeba trochu víc zabrat. Přičítám to zcela neoběhaným mechanizmům, ale stalo se. Po silnějším zabrání bylo vše OK. Je pravdou, že se toto i zlepšovalo. Jinak pro mě přehmat na honí stanu a ovládání ukazováčkem je o něco méně pohodlný – Axis je trochu víc po ruce.

Untitled7 Untitled8

Na druhou stranu má Spectra, díky Mataxu, užasnou schopnost – jde otevřít jen lehkým mávnutím ruky a stejně tak i zavřít (to umí i Axis – jen pro úplnost). Pojistka drží nůž i zavřený a pružina jej dotáhne do zavřeného stavu. Díky tomu je nůž možno ovládat plně jednou rukou (otevřít i zavřít). Ani není třeba moc cviku. Prostě to za chvilku umíte. Tohle se mi na nožích hodně líbí a Spectra tím u mě má velké významné plus.

Osobně mám trošku raději Axis, ale Matax mě po pár dnech přesvědčil – dá se na něj zvyknout.

A co na to Maxik? … “Hmm…”

Řežeme co se dá

Nebudete věřit, ale Spectra je hlavně na řezání – no taky na co jiného, že. A tak jsem začal testovat co to dá. Nůž jsem dostal už po jednom testu, ale i tak jsem nemusel brousit. Byl výborně ostrý. Asi by i holil, kdybych ho párkrát poslal po keramice a kůži, ale mám ve zvyku zapůjčené kousky nebrousit. I bez toho jsem se vrhl na klobásky a sýry – a za chvilku bylo nakrájeno. Nůž se dobře drží a příjemně se s ním řeže. Juma, jako materiál, je trochu hladší, ale tvar nože je dobrou oporou pro ruku, a tak ani toto nevedlo k žádnému problému a klouzání. Stejně jako s uzeninami a sýry si nůž poradil i se zeleninou a kusem masa. Rajčata jdou hladce naporcovat a cibule drží tvar. Takže jako kuchyňák je Spectra ideální – no dobrá – ideální asi ne, ale rozhodně se použít dá.

Untitled9 Untitled10

Jako pomocník k jídlu by se taky dal, ale upřímně, kdo bude používat zavírák místo příboru, že. Na talíři ho zničíte a na dřevu … no vlastně proč ne. A tak hurá na pizzu…Ale vážně – nečekali jste, že by si s ní Spectra neporadila, že ne?

Zkoušel jsem i trochu jiné práce jako je papír, kůže, dřevo a další alternativní materiály. Každopádně s ohledem na to, že tohle není drsný zabiják ala kladivo, ale spíš stylový kapesní nůž pro běžnou práci, tak jsem trochu ubral na testech. Vše funguje jak má. Čepel je pevně na čepu, držení je v pohodě a neklouže. I klacek ořežete a kůži z bizona nakrájíte. Co víc si přát.

A co na to Maxík? … “Řeže hezky – líbí se mi…”

A na závěr …

Když shrnu svých pár týdnů testování a hraní si se Spectrou, musím konstatovat, že se jedná o velice povedený nůž. Má trochu charakteristický zvuk otevření a na Matax si budete chvilku zvykat, ale jinak je to paráda. Klip bude už jiný, takže ho hodnotit nebudu – mě držel, ale chtělo to víc. Úchop je v pohodě s i bez rukavic. Prostě pohodový nůž po kterém bych se nebál sáhnout i na profesionální použití (policie, armáda, hasiči). Wave je ideální pro rychlé použití (chce to cvik, aby vše bylo jak má, ale to stojí za tu chvilku hraní).

Untitled11

Tak co Maxíku – pořídíme si ho? … “Jo, kup ho…”

A tak končím svou recenzí tím, že mám objednáno. Zadal jsem si u Mata svou Spectru a těším se, až budu mít svůj nový EDC nůž. Prostě si mě získal. A navíc – Maxík se musí poslouchat – no ne…

autor: Lukáš Juda

Untitled12 Untitled13