Na zemi či v podzemí… aneb Česko proti Rusku … aneb Mikov List vs. Kizlyar

Jako milovník pevných nožů a velký fanda Mikovu List jsem si nemohl odpustit postavit jej vedle konkurence. Většina by asi nudně čekala Izulu, ale to bych nebyl já. Já se rozhodl pro dalšího ze svých favoritů, který je přesně z opačné strany – Porovnáme si tedy Mikov List s ruským nožem značky Kizlyar (přesněji Dagestánským) s krásným názvem „Krtek“ (Kpom).

Jestli čekáte, že výsledkem bude jasný vítěz a doporučení, co si pořídit, pak na o rovnou můžete zapomenout. Něco takového snad ani u nože udělat nelze. Ale co Vám můžu slíbit, že se zde zamyslíme nad různými úhly pohledu na nůž a jeho praktické použití pro běžný život (EDC). Vzhledem k povaze nožů se zaměřím spíše na džungli městskou než na tu přírodní. I když …

Ale začněme na začátku …

Balení – aneb co dostanu za své peníze

Začněme od okamžiku, kdy Vám kudla dorazí domů.

Zatímco List přijde zabalen do elegantního papírového boxu, ze kterého vykoukne hned na vrchu, dorazí Krtek zabalen v plastovém blistru – pěkně zatavený a nezbývá, než sehnat nůžky nebo sáhnout po noži.

dsc_9936-u043au043eu043fu0438u044f-800x600w

V balení najdeme velice podobnou výbavu. Oba nože mají velice povedené pouzdro (o tom za chvilku), Kousek provázku na nošení (u Listu je to Paracord 550, u Krtka jakýsi kus plastového provázku na krk, ke kterému je přiložen i plastový jezdec), jen Krtek dostal i klip, který List nemá. V neposlední řadě je v balení také nůž. Není toho moc, ale co víc vlastně potřebujeme.

0005

Cena je v podstatě u obou nožů srovnatelná (okolo necelých 1500,-).

Pojďme se tedy podívat (než se vrhneme na nože samotné) na příslušenství.

Pouzdro – aneb nosíš, nosím, nosíme

Jak už zde padlo – oba nože dostaly do vínku pouzdro. Vzhledem k tomu, že se jedná o moderní nože, které jsou více takticko-modernistické, jsou obě pouzdra z plastů.

List vsadil na osvědčený kydex, který má výborné vlastnosti. Navíc je pouzdro zpracováno velice kvalitně a s imitací karbonového vlákna pro design. Pouzdro je velice ploché a opatřené 7 dutými nýty, které poslouží pro uchycení paracordu, který je primárním způsobem uchycení. Ano není tu klip na opasek – to bych zmínil jako možné negativum (i když – kdo vyzkoušel úvaz na opasek, ten už klip nepotřebuje). Udělat z Lisu neck je v podstatě jen otázka jiného uvázání paracordu.

pouzdro na list

Oproti tomu Krtek má pouzdro z tvrzeného ABS plastu. Je výrazně tlustší než to Listové, ale má velice zajímavou vlastnost – nůž do něj lze zasunou v libovolném otočení (samozřejmě ostřím do pouzdra). Proto nemusíte otáčet klip pro nošení vlevo nebo vpravo. Ano klip je součástí balení. Je dostatečně široky i na 5cm služební opasek. Pouzdro využívá koncový bod střenky nože (prohlubeň), který zapadne do zubu v pouzdře tak, že jej bude skoro obtížné tasit. Každopádně z pouzdra jistě sám nevypadne. Díky 2 otvorům v dolní části – nebude problém ani nošení na krku.

p1030018

Obě pouzdra mají své pro i proti – pro kompaktní nošení je ideální List. Oproti tomu Krtek nabízí klip a oboustranné použití. Ani jeden výrobce nezapomněl na možnost čištění, a tak na spodní části nalezneme vždy odtokový kanálek na případný výplach či vysypání nečistot.

p1030020a

Nůž poprvé – aneb pojďme si ty dva porovnat technicky

Trocha techniky nikdy neuškodí. Máme tu dva relativně malé kompaktní pevné nože.

List má celkovou délku 180 mm, délka čepele je 75 mm, šířka je proměnlivá, ale uvedeme referenčních 3,7 mm a hmotnost 65 g (bez opletu a pouzdra).

Krtek má celkovou délku 164 mm, délku čepele 76 mm, šířku 4,4 mm a hmotnost cca 89 g (bez pouzdra).

Materiálově se nože také liší – List se spolehnul na kobaltovou N690, zatímco Krtek vsadil na osvědčenou a značně rozšířenou AUS8. Obě tyto oceli mají své fandy a odpůrce. Já se kloním k N690 pro její větší stabilitu ostří, ale u takovéhoto nože to není zase tolik znatelný rozdíl.

U Listu nemáte moc na výběr v designu – je prostě jen ve verzi stonewash s výraznou kresbou na oceli. Oproti tomu Krtek se nabízí ve dvou (a mám dojem, že snad i třech) verzích – černé (to je ta co je zde na fotografiích, klasické stříbrné a viděl jsem i stonewash verzi – pokud tedy není to samé co stříbrná. Můžete si tedy vybrat jak je libo. Pouzdro je u obou nožů vždy černé[1].

20160515044437_vyrp11_10019list2

Obecně – ač oba nože na první pohled dělí celková délka – poskytují oba podobnou délku čepele. Hmotnostně se samozřejmě projeví střenky u krtka, ale i fakt, že je krtek tak trochu vypasenější co do šířky čepele (o tom více u řezání).

p1030004p1030008

Nůž podruhé – aneb na vlastní ruce

Po trochu technické vsuvce si pojďme oba nože chytnout do ruky.

List je specifický tím, že nemá střenky a bez opletu je tedy velice plochý – to nemusí sedět každé ruce a i já jsem se stal příznivcem opletů. Střenka – tedy část kde se chytnete, protože nevím, zda se dá o střenkách mluvit u integrálního nože – je příjemně dlouhá do ruky[2]. Úchop bez opletu je trochu plochý a mě ne zcela sedí. Díky otvoru v zadní části je nůž vyvážen mírně dozadu a vklouzne tedy do ruky snadno, ale jde ideálně i do řezu.

p1020996

Krtek je o poznání kratší, ale zase disponuje plastovými střenkami, které se příjemně drží a v ruce nekloužou. Úchop je zakončen očkem, které je však příliš úzké pro prst, a taky je v pozici, kde by se ani prst vložit nedal. Ruka je tady trochu plnější, ale projeví se kratší délka střenek a očko mi v ruce spíš překáží, než pomáhá – klidně bych jej oželel za cenu střenky až do konce. Tvar střenek je využit i k uzamčení do pouzdra, což už jsem zmiňoval výše. Každopádně na drobnou práci a běžné užití – na které je nůž určen – není problém. Vyvážení je o něco více dozadu, nůž také vklouzne do ruky a do řezu jde pohodlně.

p1020995

Celkově bych řekl, že Krtek se bude lépe ovládat lidem s menší rukou, i když u lidí s větší tlapou si ostudu taky neudělá, ale ruka nebude zcela plná. Pokud jej porovnám s Listem bez opletu, pak je na práci jistě vhodnější. Opletený List zde již získá body díky délce.

p1030003

Jak to řeže – aneb jde se dělat sváča

Už z prvního pohledu je každému jasné, že tu nemáme nože na kácení soušek ani štípání polen na vatru. Tyto nože jsou spíše EDC, kterým si otevřete dopis, namažete svačinu nebo ukrojíte kus sýra.

Při řezání potravin se projeví šíře čepele. Zde vede List, protože je o něco užší a i fasetu má profilovanou užší. Výbrus obou nožů je na cca 25° což je řadí do univerzálního použití a ne mezi kuchyňské nože.

Já jsem testoval na sýru a klobáse. Oba nože si vedli celkem dobře, ale jak jsem již zmínil – List se zde vyznamenal o trochu lépe. Každopádně oba nože bez problémů krájí vše co je třeba. Snad jen chleba není doménou ani jednoho. S trochu šikovnosti sice uspějete, ale délka čepele je na chléb přeci jen dost krátká.

Oba nože jsem měl přebroušené, a proto neporovnám, zda už z výroby krájí tak dobře, jako nyní. S plně nabroušeným nožem zakrojíte i do rajčete jako nic.

p1020980p1020984

Dá se říct, že na běžné denní užití u svačiny neuděláte chybu ani s jedním.

Zkoušel jsem i další kuchyňské kejkle a výsledek byl velice podobný. Krtek, s trochu silnější čepelí, může být vnímán nepatrně hůře, ale ukrojí čistě taky vše.

Moc jsem nezkoušel dřevo – tedy krom klacku na buřta, ale ten je zcela v pohodě. Oba nože řežou tak jak EDC nůž má.

V drsném terénu – aneb nůž přežití

Když už se dostanete do svízelné situace, pak Vás ani jeden nůž nenechá v úzkých.

V bojových podmínkách se oba nože použít dají. Nejsou to sice rození válečníci, ale jinak jsou ideální pro skryté nošení i obranu. Zde se projeví pohodlnější střenky u Krtka, který se přeci jen trochu lépe chytne. Oproti tomu tasení z pouzdra je u Krtka trochu tvrdší a v krizové situaci může být i nepříjemné.

V případě, že zůstanete v pustém terénu či opuštěném ostrově, budou oba nože přínosem. List s paracordovým opletem se jistě hravě přemění na oštěp s jedovatým ostřím. Krtek – ač se střenkami – taky nebude problém. I díky dvěma dutým čepům ve střence se úvaz bude snadno navazovat. Jen nezapomeňte mít vždy nějaký ten provaz v KPZ.

7_5-800x600w

Závěrem

Oba nože dokáží řádně pomoci. Mají své slabé i silné stránky – hlavně v porovnání. Ale je v podstatě nemožné – jak jsem slíbil hned na začátku – říci, který je lepší. Bude vždy záležet na Vašich prioritách a hlavně vkusu.

List poskytne integrální jednoduchý nůž s možností hraní s oplety a úvazy. Krtek je o něco robustnější a ostřenkovaný, což zlepšuje úchop. Navíc Vám dává i možnost volby povrchové úpravy. Prostě dva nože, které oba za to stojí.

A který tedy koupit? Za mě – oba :-).

p1030002a

p1020999ap1030001a

Lukáš Juda

Fotografie: Převážně moje tvorba, ale některé z oficiálních stránek výrobců.