Nože a pověry

Nůž od Ševečka

Nože jsou zvláštní nástroje. Užitečné i nebezpečné, pomocníci i zbraně, závisí na tom, jak se na ně díváme. A samozřejmě, váže se k nim i celá řada pověr a mýtů. Jaké to jsou?

Asi po celém světě nejvíce známou pověrou je, že nůž by se neměl dávat jako dar. I ten nejluxusnější Predator s damascenskou ocelí a střenkou z mamutoviny totiž jako dar svou ostrostí může odříznout přátelství. Čelit se tomu dá tak, že si za dar necháte zaplatit drobnou mincí. Abyste obdarovaného nepřivedli do rozpaků, tuto drobnou minci mu věnujete společně s nožem, kterou vám dárek hned zaplatí. Měl by při tom vyslovit i přání, aby přátelství přetrvalo.  (Zda to dělali američtí prezidenti, když v Bílém domě obdarovávali hosty švýcarskými noži, se nám zjistit nepodařilo). A nože by se neměly dávat ani jako svatební dary, protože by tak mohly poškodit pevnost manželského svazku.

Ovšem zdaleka to není všechno, pověr je mnohem víc. Když po jídle zůstane ležet zkřížená vidlička s nožem, určitě nastane hádka. Zemědělci zase mají dávat pozor na to, aby nůž nezůstal ležet přes den na stole, protože následující den by mohlo zemřít některé ze zvířat. A opatrnosti nezbývá ani při broušení nože. To se nemá dělat za soumraku, protože si tím můžeme přivodit finanční potíže nebo onemocnět.

Zdálo by se, že s nožem je tedy spojeno všechno negativní, ale není tomu tak. Podle některých pověr nůž, který je zabodnutý do předních dveří domu, ho chrání před uhranutím a ďáblem. Stejně tak nůž zabodnutý do kolébky chrání dítě před smůlou. A když se blíží k domu čarodějnice nebo ďábel, nůž po nich hozený je bezpečně zažene.

Je tak už na nás, jestli tyto pověry a pověsti o nožích chceme nebo nechceme brát vážně. Můžeme v nich vidět ozvěny starých dob, pomoci kterých se lidé snažili pochopit a vysvětlit svět, ve kterém žili. Ale můžeme je i z opatrnosti respektovat a dodržovat. Ovšem pozor, rybička zabodnutá v dětské kolébce sice může vypadat hezky, dokonce romanticky, pokud ovšem není malému dítěti příliš na dosah. A stejně tak vysvětlení u soudu, že jsme hodili nůž po tchýni nebo sousedce, protože jsme byli přesvědčeni, že přichází stará čarodějnice, by moc nezabralo.  

1 Comment

Comments are closed.