Nože na Czech Grand Design

fotograf na výstavě Czech grand design 2015

Je to zřejmě poprvé v desetileté historii Cen Czech Grand Design, kdy se ocenění týká nožů. Do finále v kategorii Výrobce roku totiž postoupila česká firma Mikov s kolekcí zavíracích nožů pocket. Ty stejné nože pak jsou jedním z důvodů, proč na cenu Designér roku byla nominována, a rovněž do finále postoupila, designérská dvojice Olgoj Chorchoj.

Trochu ve stínu finálových úspěchů kolekce pocket pak zůstává i další oceněný nůž Mikova list. Jeho autor, firemní designér Ondřej Němec, byl za jeho návrh také letos mezi nominovanými v kategorii Objev roku. Přestože do finále nepostoupil, je to další velký úspěch tradičního českého nožířského výrobce.

Stánek Mikovu s kolekcí pocket je k vidění na výstavě všech finalistů, která potrvá až do 1. května 2016 v Technickém muzeu v Praze. Tam je také možné hlasovat pro toho z finalistů, který získá Cenu veřejnosti. Ta bude společně s ostatními cenami vyhlášena na slavnostním večeru 19. března ve Stavovském divadle. Přenos z vyhlášení bude možné sledovat na programu ČT Art.

I když kolekce nožů pocket vybočuje z běžné produkce Mikova a diskusi vzbudila i její vyšší cena, rozhodně jí nelze upřít, že oslovuje skupiny lidí, kteří doposud o nože příliš zájem neprojevovali. I to je důvod, proč by ji fanoušci nožů, pokud výstavu finalistů v Technickém muzeu navštíví, mohli svým hlasem podpořit.