Nožířské muzeum ve Steinbachu

Nožířské muzeum v rakouském městě Steinbach an der Steyr najdeme v bývalých nožířských dílnách. Žel, je dnes jedinou připomínkou skvělých časů, kdy ještě nožířské řemeslo ve městě žilo.

Vše zde skončilo v roce 1967, kdy díky prohranému konkurenčnímu boji s levnými výrobci nožů zbankrotovala místní firma Messerfabrik Fanz Pils & Söhne. Ta v době své největší slávy zaměstnávala až 190 lidí, kteří vytvářeli sice nádherné nože, ale ve velmi složitých pracovních podmínkách.

Muzeum bylo vybudováno v devadesátých letech minulého století. Za 4 Eura vstupného si můžeme prohlédnout v přízemí kovářskou dílnu, v prvním patře rekonstrukci bytu nožířského mistra a konečně ve druhém poschodí pak zajímavé exponáty spojené s nožířstvím.

Expozice je však otevřena jen v soboty odpoledne a potom o nedělích a svátcích od 1. května do konce října. Více informacích najdete na webových stránkách muzea.

Je škoda, že v kraji, kde byli první nožíři zmíněni již v roce 1422, a kterému nožířství přineslo v minulosti takové bohatství, že se mu předzdívalo „Golden Steinbach“, je nyní již jen muzeum. A zároveň můžeme být vděčni, že podobně nedopadl nožířský průmysl i českých zemích, kde proto v Mikulášovicích najdeme nejen Muzeum nožířské tradice, ale zejména i stále prosperující továrnu Mikov.