Nůž Bowie

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Bowie je velmi odolným, univerzálním a tedy velmi oblíbeným zálesáckým nožem. Známý je také pod předzdívkou „Arkansaské párátko”.

Nůž nese jméno podle Jima Bowieho, vojáka, lovce, stopaře, ale také otrokáře, který se proslavil tím, že s nožem dokázal neuvěřitelné kousky. Nože pro něho vyráběl kovář James Black, podle některých pramenů se jednalo o Bowieho bratra.

Smrt Jima Bowieho byla hrdinská.  Padl v roce 1836 při slavné bitvě o Alamo, kde se ve válce o nezávislost Texasu bránila skupina 189 dobrovolníků přesile více než 4000 mužů mexické armády. Bitvu, která trvala 13 dnů, nikdo z obránců nepřežil, ovšem podařilo se jim zabít 1250 mexických vojáků. To nejpodstatnější na ní ale bylo, že dala generálu Houstonovi čas na zformování oddílu, který později mexickou armádu diktátora Antonio Lopeze de Santa Anny porazil.

Pokud se týká samotného nože Bowie, v současnosti žel nikdo neví, jak přesně vypadal ten, který slavný dobrodruh vlastnil. Nože dnes pod jeho jménem vyráběné a prodávané, tak vychází ze vzoru nožů kováře Blacka, který s jejich produkcí přestal v roce 1839.

Bowie_knife_1

Jakou tedy má nůž Bowie charakteristiku?  Je to víceúčelový nůž o velikosti 25 – 38 cm, který se používá pro vyvrhování porcování zvěře, přípravu dřeva, jako pomocník při dřevěných stavbách – anebo také jako párátko.