Policejní zavírák v civilu

Můj milý deníčku, dnes jsem dostal do ruky na test nůž od firmy, která si říká KONOL Knives. To jsou kluci, co vyrábí nože, které opravdu něco vydrží, a sídli na Pražském “Olympu”

Den 1 (vybalení)

Nůž je stylový už v balení. Igelitka s logem a dokonce grafikou nože, stylová papírová krabička s dopisem od KONOL Knives. Ale hlavně nůž. Deníčku Aeternus PZ – jak mu říkají – Alias věčný Policejní zavírák, je pořádný kousek. Na první pohled zaujme robustním provedením a klasickým designem. Navíc je to celkem pořádný velikán.

IMG_1545

Vylovil jsem jej z krabičky a prostudoval. Axis lock je velice povedená pojistka a úžasně se otevře a zavře i bez kolíčku, ale to zkusím v dalších dnech.  Stylové logo Konol i číslo nože dodává drsný vzhled. Koncovka nože je taková podivná – musím jí později prozkoumat, co umí.

IMG_1392

Mně se ale vůbec nelíbí ten kolíček. Ten mně na první pohled přímo vadí – stříbrný, leskly, hubený a dlouhý – nene – beru šroubováček a bude místo něj dírka.

A pro představu – délka zavřeného nože je 135 mm, délka otevřeného nože je 240 mm a délka čepele cca 105 mm. V kapse pak už jeho cca 225 g váha malinko cítit je. Ocel nože – dle uvítacího dopisu – je N690 na čepeli a AK5 v ostatních částech – to se mi líbí, N690 já můžu. A střenky z G10 noži sednou.

IMG_1401

První dojem celkem dobrý – zítra Ti deníčku zkusím povědět, jak se nosí a jak se s ním manipuluje. Tak uvidíme, jak mi sedne do ruky.

Den 2 (po kapsách)

Můj milý deníčku – vyrazil jsem s nožíkem do běžného života. Zasunul jsem jej do kapsy na klip, který jde pohodlně přehodit ze strany na stranu (já si jej nechal tak jak dorazil z výroby), a hurá do světa.

20161126_094953

V kapse je nůž lehce cítit, přeci jen to není žádný cvrček, ale pořádný kus oceli.

Musím říct, že mě trošku štve klip – je dost natvrdo, a tak tasení i vrácení do kapsy jde ztuha a navíc to začíná být vidět na okraji mé kapsy. Asi by to chtělo nějaké to vylepšení (nože nebo kapsy).

IMG_1394

Další nepříjemností je řezač provázků a pout na zadní koncovce – má ostrý konec a ten mě občas popichuje u boku. Navíc sáhnout do kapsy je trošinku riskantní. V setu sice je možnost odebrat tuto funkci a nahradit ji jen vložkou, ale zase to bych přišel o tu pěknou koncovku. Já bych asi preferoval jen rozbíječ bez řezače – jako civil toho zase tolik neřežu, a když, tak si ten nůž prostě otevřu.

Jinak se nůž nosí dobře. Do kapsy vklouzne. Drží na místě a v sedě (krom lehkých píchnutí) není znát.

Po celodenním nošení jsem si na nůž zvykl tak, že ani o hmotnosti nevím. Takže pro pořádného chlapa jako EDC – proč ne.

Den 3 (dřevo a jídlo)

Milý deníčku, že mi nůž sedí na kapse, je jasné, ale co s nožem v kapse, že. Proto jej dneska provětráme v řezu. Chci si jak uvařit něco k jídlu, tak bych zkusil, jak by PZko obstálo venku, při přípravě třeba ohně. Ne, nebudu štípat dříví – tohle není žádný outdoorový zabiják na kácení stromů a přípravu polen. Spíš dáme nějaké ty třísky, a tak.

IMG_1554

Začal jsem v trochu mrazivém dni se štípáním třísek a řezáním dřeva. Třísky šly hladce, ale ořez je trochu horší – přeci jen ten úhel čepele nejde úplně hladce do řezu. Každopádně, když nebudu počítat kácení té sedmi-metrové soušky na oheň (to přenechám pile a sekeře), tak nějaké to menší polínko a klacek na buřta nebo vidlička na závěs kotlíku by PZko zmáklo, a ani by se nezapotilo. Milý deníčku, jako nůž do lesa to není ideál, ale použít se jistě dá, a to celkem dobře.

IMG_1553

No, a co něco na zub. Tak jsem zkusil klasiku. Chleba, slaninku, rajče, cibuli, kýtu z mamuta a okurku. Vše jde docela dobře. Trochu nevýhodou je v kuchyni povrchovka. Ta přeci jen není zcela na tento účel, a proto drhne. Taky se budu opakovat, ale úhel výbrusu není ideál do kuchyně. Naproti tomu docela pomůže vybrání a zdrsnění na zadní-horní části čepele. Tam si opřu pohodlně palec a pohoda řez – tedy jazz.

20161127_192408

Tak jsem dnes deníčku vyzkoušel, jak to krájí a řeže. Musím říct, že oproti ideálnímu kuchyňskému pomocníkovi má PZko rezervy. Očividně tohle není to, co autoři zamýšleli, když nůž tvořili. Ale řeže a celkem slušně. Do kuchyně si raději vezmu kuchyňák a PZku nechám třebas ty třísky na oheň.

Den 4 (Do boje)

Milý deníčku. Já vím, že jsem slíbil, že se nebudu prát, ale když tohle je vysloveně nůž pro bojovníky nebo aspoň ozbrojené složky. Tak jdeme zkusit nějaké ty úchopy a body.

20161209_170235-1

Nůž je díky výborné pojistce Axis velice pohodlně otvíratelný. Takže jako záložní bojový nůž, který je otvíratelný jen máchnutím ruky, bude skvěle sedět k maskáčům nebo do kapsy kalhot do města.

Do dlaně sedí nůž jak v běžném tak reverzním úchopu. Zde bych docenil i rozbíječ na zadní straně, ale zopakuji – vyhodil bych ten řezač. Trochu méně příjemný je relativně ostrý klip, který je v ruce dost znát. Rukavice to vylepší. U policistů bude v pohodě, ale u civilisty jsou hrany znatelné (kdo nosí v civilu taktické rukavice, že).

20170102_181522 20170102_181515

Nůž je velice příjemně vyvážen lehce do dlaně. Výrazná záštita umožňuje pevný a bezpečný úchyt i v bodech a řezech. Povrch G10 je zdrsněný a “vlnkatý”, což je fajn.

Zkusil jsem si bodnout do pneumatiky a nůž neměl problém. Rozřezat bundu jsem neměl chuť (mám své svršky rád). Ale věřím, že by to šlo.

IMG_1533a

Co se mi nezdařilo, je přeříznout pomocí řezače paracord 550. Mám i jednorázová pouta, ale nechtěl jsem je ničit. Tak na základě testu s paracordem jsem spíše pesimista. Navíc mi přijde, že tenhle řezák není moc potřeba – buď to chce ten profi žiletkový, anebo použít prostě čepel nože a vypustit řezač zcela.

Tak abych to dnes shrnul. PZko je v boji o dost lepší než v kuchyni. Je to pořádné robustní železo. Prorazit i drsnější materiály mu – díky pevnosti – nedělá problém. Řezák bych asi fakt vypustil, ale jinak proč ne. A ten Axis … lahoda.

Den 5 (končíme)

Můj milý deníčku. Dnes už končím příběh PZka. A tak Ti tu dnes shrnu pár významných bodů a mrknu na to, co jsem ještě neřekl.

PZko je zajímavý nůž. Je to pořádný kus železa. Nic pro milovníky lehounkých jemných nožíků. Když má člověk pořádnou kapsu, tak se hodí i civilovi. Ideál by bylo asi použít přiložené vložky a vyhodit rozbíječ.

Jako civil chci EDC nůž, případně něco pro práci. PZko tohle umí, ale přeci jen by to chtělo jiný úhel výbrusu. Co naproti tomu ocením, je úžasný Axis, ten je perfektní.

IMG_1583

Musím být bohužel i trochu kritik. Mám v ruce výrobní číslo 009, tak nevím, zda je to jen na nižších číslech, ale nůž po zavření není vycentrován a je namáčkly na jednu stranu, kde trochu i dře – škoda. Také kolíček otvírání by zasloužil trochu větší péči o design.

IMG_1398

Ale abych svých 5 dní shrnul, deníčku, takto: PZko je dobře vymyšlený nůž. Má příjemný chod, je robustní, má velice dobře vymyšlený systém při otevřeném i zavřeném noži (dorazy, opěry a spol.) a úžasnou pojistku. Jsou zde ale i věci, které by chtěly vylepšit. Jako záložní služební nůž – by šel. Jako EDC pro běžný život – no asi jen pro nadšence a ty co vyžadují drsnější kousek – hlavně pro hmotnost a hrubost. Ale každopádně – tvrďácký nůž do drsného života…

PS

Ještě se mi u KONOLŮ podařilo potkat PZko s odmontovanou koncovkou – tak jako post scriptum – ještě pro porovnání.

20170112_130801 20170112_130815

Ještě pár fotek…

IMG_1551 IMG_1544 20161126_094908

Text a foto: Lukáš Juda – LKJ