Quo vadis výstavý nožů (2)

Mikov na Tokyo Design Week 2015

Přinášíme druhou část kritického článku doc. Michala Černého o výstavách nožů.

Proč průmyslově a ručně vyráběné nože leží vedle sebe na jedné výstavě? A proč prodejní výstava? Ceny u některých vystavených exponátů připomínají spíš skladové pětimístné číslo. Fakticky se zmíněným „neprodejcům“ ani nedivím, že neprodávají (už se píše rok 2013!), když vedle stojí stánky s nožovou „konfekcí“ (některé chvílemi osiřelé a některé trvale v obležení zvědavců), nebo stánky zastoupení velkých firem jako Spyderco, Mikov, Marttiini, kde sice dávno již zapomněli co je to výstavní sleva (!), kde přesto ani jeden vystavovaný exemplář nedosahuje cenu těch ručně vyráběných – kovaných nožů. Tak tedy proč jsou oba výrobní technologie uváděny souběžně? Jestli jen proto, že vystavovatelé komerčního zboží přinesou peníze za výstavnou plochu? To se vše musí měřit jen penězi. Proč ne účelovostí? Kam nás, obyčejné ctitele nožů, tato peněžní nadřazenost přivádí? Kam se poděla dechberoucí krása nožů, která přitahovala tisíce lidí na první výstavy před 25 lety?

Ono i u zdánlivě „levných“ nožů dochází postupně k hodnotové degradaci. Což je vedlejším výsledkem bezuzdné honby předních firem z oblasti výroby nožů za ziskem. Nejen převádění původní výroby kvalitních renomovaných značek do Číny (na Tajwan), kde je levnější pracovní síla, ale vděčíme této hrabivosti hlavně za degradaci právě zmíněných hodnot u tzv. „galanterie“ nožů, tedy nožů, které jsou produkovány sériovou výrobou. Na druhou stranu není tato snaha vydělat za každou cenu pro mnohé skutečně výhodná? Pokud není kupující přímo sběratel či tzv. „fajnšmekr“, na tomto přesunu výroby nakonec vydělá! Jak? Na příklad za cenu jednoho nože (Gerber Applegate-Fairbairn), který je vyrobený v U. S. A., zaplatí cenu cca 4.500,- Kč. Za tuto poměrně značnou cenu, při zachování všech účelových požadavků (bodno-řezná zbraň, funkční ergonomie a design, úchop apod.), lze pořídit minimálně 6(!) nožů Schrade (Schrade Linerlock) za 680,- Kč – Made in China.

A to se věru vyplatí! Není se třeba bát ztráty nože, ani poškození. V záloze je dalších 5 kusů! Nožíky jsou to kvalitní. Rychlejší otupení v porovnání s originálem a tudíž častější obnova ostří je nahrazena pocitem „zásoby“ dalších nožů. Jak je konstatováno i v příspěvku v Aktualitách www.Noze-Nuz.comSanremu – úvaha o nožích čínské provenience“ (správně má být Sanrenmu), je kvalita primárními výrobci auditovaných výrobků v Číně více než uspokojivá. S výjimkou použité oceli je kopie mnohdy vylepšena o provozní zkušenosti s původním modelem a je tak často funkčnější než předloha sama. Lze směle říct, že např. uvedená dýka od Schrade vyrobena v originální pobočce firmy Schrade v Číně je praktičtější (ergonomie rukojeti), než původní Gerber. Nelze říct, zda jde o licenční dohodu či nepovolenou kopii, ale lze směle naznačit, že se Schrade dýka Linerlock skutečně povedla. A tak jediným problémem, s kterým se výrobci expandující do Asie potýkají (a neví si s ním evidentně rady!) je nekontrolovatelná výroba vizuálně nerozlišitelných nožů v neformálních manufakturách, často vznikajících nedaleko oficiálních podniků, které jsou prodávané přes nezjistitelné internetové servery (se sídlem v Hongkongu). Ceny těchto výrobků jsou naštěstí tak nízké, že reálně myslícího zákazníka včas varují. Např. Kershaw za sedm dolarů nevydrží ani jedno ořezání klacků na špekáčky a po zničení fasety již nůž nejde nabrousit! Tzv. jehla, vzniklá při broušení ostří z „kastrolové“ stainless steel, použité na tento „nůž“, je zcela neodbrousitelná!

Zcela jiný příklad je příběh nože od pana Chrise Reeva. Jeho slavné Sebenzy 21Large, (ale i Small) a produkce kvalitní čínské firmy Sanrenmu. Tato připravila jakostí svých výrobků slavnému nožíři takový šok, že nakonec souhlasil, a to oficielně, s výrobou nožů Sanrenmu, které Sebenze jakoby z oka vypadly. Jediným úspěchem slavného nožíře se tak stalo obhájení framelocku z titanové slitiny a použití ocele S30V s hlubokým konkávním výbrusem. To ale stejně asijští výrobci kopírovat nechtěli! Zůstali u osvědčeného linerlocku (kvalitního!) a ocele Sandvik 12C27, která je pro kapesní nůž zcela vyhovující. A výsledek?

(Pokračování příště)

doc. Ing. Michal Černý, CSc.