Sebeobrana s použitím nože Patron od Mikovu

nůž patron v pěsti

Přinášíme netradiční recenzi nože Patron od Jirky Kmr z Krav Maga Revolution.

Při své recenzi nebudu řešit ostří, design střenky, či jak je to zabalené a jestli probodne cihlu, popíšu jen svůj subjektivní pocit z nože a jeho funkčnosti. Mám ho zapůjčený k testování již cca 14 dní. Bylo to zajímavá zkušenost, ostatně ještě chvíli potrvá, než ho odevzdám kolegovi. Napřed musím pohovořit o pouzdru. Ano je líbivé, relativně dobře vyřešené z hlediska variability uchycení a možností nošení. Je moderně zpracované, ale nějak nemohu přijít na chuť pouzdrům tohoto druhu, i když nepopírám, že jsou skvělá a pověsí se tam, kde je člověk zvyklý nosit nůž.

Ale já jsem divný, chci nosit nůž tam, kde nožířská firma řekne. Stejně jako kdysi Ford, vyberte si jakoukoliv barvu, jen když bude černá …. No, prostě mi chybí to striktní a vadí ta přílišná flexibilita, nemohu si totiž vybrat, mohu totiž všechno. Ač se to vůbec nezdá, tak mi pak vadí ta nepřítomnost kreativity, která je nutná při „práci“ s jinými výrobky. No, ale to je jen detail k pouzdru. Teď k tomu co se do toho pouzdra strká ….

Na nůž Patron jsem se dost těšil, protože jsem čekal, že to je větší brácha Listu. No ano, je to nůž o kousek větší. Dle mého je daleko krásnější a takový drsnější.

Tak jsem si ho vyzkoušel v reálu. Nejdřív jsem použil jiný nástroj na získání žeber…No prostě žebra z divočáka mi připadala dostatečně podobná, jako žebra každého nožomila.

Nejdříve jsem „oblékl“ žebra do trika, aby bylo jasné, jak je nůž devastující nástroj, pokud s ním někdo umí.

Ovšem musím podotknout, že že nikdy a to zdůrazňuji, nikdy se sebeobrana s nožem neprovádí tak, že prostě někoho píchnete do břicha, či jinam. Žádné bodné rány nikdo poučený prostě „nedává“, pokud to není předmětem testu, jako je tomu zde…

První část jsem věnoval pouhým řezným ranám v hrudníkové části a možnostem Patronu.

Dle fotek je jasné, jak tato část testu dopadla. Velmi lehce se dá proříznout klasické bavlněné triko, včetně kůže a nůž se dostane až na žebra, kde způsobí nepřehlédnutelné zářezy. Vůbec ale nepoužívám sílu a tak prostě ruka sjede a je vymalováno.

IMG_3596 IMG_3595 IMG_3597 IMG_3598

Dále jsem zkoušel to samé, jen ne napříč hrudnímu koši, ale řezná rána byla provedena tak, jak vedou žebra. Díky pevné konstrukci mé třicetikilové ruky, se nůž velmi jednoduše dostal, tedy jeho čepel, mezi žebry do prostoru, kde byly kdysi plíce. Na pořadu dne by byl nyní minimálně pneumotorax.

Když jsem zkusil bodnout, nůž pokud se nedostal do styku se žebrem, neměl vůbec žádný problém s proniknutím do hrudního koše.

IMG_3603 IMG_3600 IMG_3602 IMG_3599

A teď když jsem viděl praktickou část, co vlastně nůž umí, měl bych napsat nějaké vlastní doporučení, jako jsem psal vždy. No, tak tedy:

 

Dá se použít Patron na sebeobranu?

Ano, jednoznačně dá, ale to mohu říci o všech nožích. Pokud někdo umí s karambitem, tak preferuje karambit, když někdo umí s dýkou, což je nás jen pár, tak by si pořídil něco většího.

Pro mne je to neuchopitelná velikost 

 

Proč bych zrovna Patron doporučil?

Pouzdro je famozní a fantastické, každý si najde možnost, jak ho nosit (což se mi nelíbí)

 

Je to „výdržný nůž“?

Ano, to rozhodně ano, díky tomu, jak je navržen a vyroben, je fakt pro „heavy duty“

 

Koupil bych si Patron?

Ne, bohužel nemohu. Nejde o cenu, ale o to, že mi je prostě malý. A tedy nebezpečný z důvodu možného poranění ruky při „technikách“. Až bude mít Patron, staršího bráchu, minimálně o tři generace, tak bude můj ….

Pokud bude mít někdo zájem o to, jak vypadá sebeobrana s nožem, nechť se koukne k nám. Věnujeme se „nožům“ programově velmi dlouho a obšírně a důrazně a detailně, protože máme v Krav Maga Revolution pocit, že nůž a řezné zbraně, jsou dostupné každému a jsou nejnebezpečnější, co lidstvo přineslo vesmíru… Pokud nechcete nevadí, snad jen, že nůž je nebezpečný pořád, pistole jen jednou a ještě jen z jedné strany.

My prostě máme u nás strašně rádi nože, umíme s nimi a snažíme se to, co umíme, naučit ostatní. Patron je nádherný nůž, se skvělým pouzdrem, jeho variabilita je úchvatná, ale nikdy ho prostě mít nebudu. Je to stejné, jako když bych si chtěl koupit Smart, je to pěkné vozítko, zcela městky dokonalé, ale holt ho neobléknu. Tedy počkám, až dostanu na testování H1. To pak bude něco jiného.

Za Krav Maga Revolution

Jirka kmr