Ten správný EDC nůž

leatherman multitool

Nejprve je třeba připomenout, co to vlastně EDC nůž je. Jedná se o nůž pro každodenní použití (EDC je zkratka anglického  Every Day Carry). Jak ale vybrat ten nejlepší?

Odpověď není jednoduchá – neexistuje totiž jedno správně řešení pro každého. Lovec kožešin v kanadské divočině si zřejmě zvolí pevný, robustní nůž. Naopak úředníkovi v hlavním městě, který musí často procházet bezpečnostními rámy na různých úřadech nebo dokonce cestuje letadlem, by takový nástroj zřejmě přinesl mnohem víc problémů než užitku. (Ten, kdo při návštěvě parlamentu zapomněl na to, že  má s sebou v tašce armádní UTON, a pak musel čelit nepříjemným dotazům a pohledům ochranky, by mohl vyprávět).

I když na internetu je spousta různých rad, jak si vybrat ten správný EDC nůž (u zavíráků se řeší způsob otevírání, kvalita čepele nebo typ pojistky), lze vedle toho postupovat také intuitivně – prostě si na první pohled říct – to je on.

Lovci kožešin moc nejsme, a ostřílení outdoormani mají při výbavě do přírody jasno, takže se soustřeďme na otázku: jaké EDC do města?  Dobré je především zvážit jestli ho budeme nosit v kapse, jak bude vypadat, jestli zvolit nůž s velkým objemem nebo spíš plochý, třeba s klipem, který je nenápadný. A samozřejmě, k čemu ho budeme především používat (rozlepování obálek, opravárenský nástroj nebo něco pro pocit jistoty v případě ohrožení?).

Technicky založený člověk si tak zřejmě vybere některý z mutlitool nástrojů firmy Leatherman, ctitel přesnosti a tradice zvolí důstojnický nůž švýcarského Victorinoxu, český patriot sáhne do nabídky firmy Mikov. A kdo šetří, koupí nějaký  čínský noname někde na trhu, a třeba (spíš ne) bude taky spokojený. Stejně to ukáže až čas, zda se EDC nůž osvědčí nebo ne. A když ne, vymění se za jiný.

Ale pozor, Kromě finančního (ne každý je ochoten dát za nůž několik tisíc korun) existuje i legislativní omezení. U nás není v podstatě žádné, ale pokud cestujeme do zahraničí, s některými noži bychom se mohli dostat do velkých problémů – ať už díky délce čepele nebo třeba kvůli vyhazovacímu mechanismu. Velký problém můžete mít třeba s německou policií, když u vás na území některé ze spolkových zemí najde v kapse mikovácký Predator.

Takže pokud zatím žádný EDC nůž nemáte, a ptáte se, k čemu byste ho potřebovali, vyzkoušejte s sebou nějaký denně nosit. A uvidíte že se skoro denně  najde příležitost, kdy se vám bude velmi dobře hodit.