Thiers – město francouzských nožířů

Obchod s noži v Thiers

Historie evropských měst, ve kterých se vyrábí nože, je do značné míry podobná. Drobní řemeslníci zde po staletí vyráběli drobné kovové předměty, postupně se začali sdružovat do spolků a z těch pak vyvinuly továrny a továrničky. Francouzské město Thiers je toho typickou ilustrací.

Městečko, které má nyní asi 40 tisíc obyvatel, leží v hornaté krajině asi 200 kilometrů západně od Lyonu. Protéká jím divoká řeka Durolle, která v minulosti přinášela pohon brusům a dalším strojům nožířských dílen.

IMG_2420

Dnes se nožířské provozy již modernizovaly a stojí v modernách „krabicích“ na okraji města. Opuštěné továrny jsou díky grantům Evropské unie rekonstruovány a slouží jako muzea nožířství.

IMG_2423

Další muzea a obchody s noži jsou v centru města doslova na každém kroku.

IMG_2478

Zdejší nože mají svůj typický tvar, místní nožíři se sdružují do nejrůznějších asociací a jsou úspěšní, protože každoročně vyvezou z Francie zboží za 22 milionů Euro. Vedle zavíracích nožů vyrábí především nože příborové, kuchyňské a řeznické.IMG_2508

V polovině května se zde koná také velká výstava nožů a nožířského řemesla, kde dominují především drobní vystavovatelé a výrobci s damaškovými noži. Každý, kdo se o nože zajímá, by rozhodně neměl toto zajímavé město při své cestě do Francie minout.

IMG_2490