Zavírací nože bez pojistky

Když se sejdou odborníci na nože, zasvěceně hovoří o typech nožů. A padají názvy jako taktické nože, lovecké, vystřelovací a podobně. Člověk nepříliš orientovaný se v tom za chvilku nevyzná. K rozdělení zavíracích nožů je možné přistupovat různě, a tak i my nabízíme jedno takové. Jako první v sérii článků představíme zavírací nože bez pojistky.

Patří sem jednak varianty (a kopie) švýcarského armádního nože. Ten vznikl někdy v 19. století a v základní verzi má dvě čepele, ke kterým může být přidáván například otvírák, vývrtka, bodec atd. Čepele ale nejsou jištěny proti zavírání žádnou pojistkou. Nůž může být díky tomu konstrukčně jednodušší, lehčí a také levnější. Do této kategorie patří i známá a nesmrtelná rybička nebo i úplně obyčejné nože, která děti dostávají na své první tábory.

Zavírací nože bez pojistky ale nejsou určeny pro nějaké příliš hrubé zacházení. Zřejmě s nimi například nikdo nebude vyvrhovat uloveného kance nebo je používat jako bojové nože pro parašutisty. Navíc, jestliže mají více čepelí, jsou poměrně nepraktické a vzhledem ke své délce i nepřiměřeně tlusté. Z mnoha čepelí pak jejich majitelé stejně většinu skoro nikdy nepoužijí.

To však neznamená, že by obyčejné zavírací nože byly neužitečné nebo snad nepraktické. V kapse je má stále mnoho mužů (a také některé ženy ho nosí v kabelkách), kteří s ním řeší celou řadu jinak neřešitelných situací. Od otevření láhve s vínem přes dotažení uvolněného šroubku až po přeříznutí nevhodně vedeného kabelu.