Život ve středověku

Že život ve středověku nebyl zrovna snadný si potvrdil každý, kdo tuto sobotu 28. března navštívil rekonstrukci slavné bitvy u Sudoměře.

K jihočeskému rybníku Škaredý, tedy na historické místo bitvy, se sjely dvě skupiny. První tvořili lidé, kteří se přijeli jenom podívat. A druhou ti, kteří se do rekonstrukce bitvy opravdu zapojili. A v  jejich výbavě samozřejmě nechyběly meče, kuše, sudlice, kopí i halapartny. Protože když rekonstrukce, tak rekonstrukce.

IMG_1393

U Sudoměře tak vznikl tábor se vším, co k středověkému vojenskému ležení patří. Stany byly postaveny podle dobových konstrukcí, oblečení se nosilo z dobových látek a střihů, jídlo se jedlo z dřevěných misek dřevěnými lžícemi. A samozřejmě, rytířské zbroje byly vyrobeny přesně podle dobových vzorů. 

IMG_1391

A pak konečně bitva. Žádná dopředu nachystaná choreografie, ale legální řež. Samozřejmě, s ohledem na výzbroj a brnění protivníka, ovšem bitva, jak se patří. Dějiny se sice nepřepisovaly,  i když to chvíli vypadlo, že to husité musí prohrát. Jan Žižka ale nakonec opět slavně zvítězil.

IMG_1431a

http://youtu.be/Wl822WfjD1s

Pro všechny to byl neskutečný zážitek. Jistě, je to hra. Pro dnešní rytíře je to hobby, koníček. Možná vzhledem k nákladům spíš pořádný kůň. Ale je to i něco víc. Žít v minulosti nemusí být útěk z reality. Ti, kteří se na víkendy převlékají do replik historických kostýmů, oblékají do nich svoje děti, berou si brnění, zpívají středověké písně, studují historické detaily doby, kterou chtějí prožívat, to dělají rádi a přináší jim to radost.

IMG_1421

A jaksi mimoděk a přirozeně nám ostatním připomínají i to, odkud jsme přišli. Vidíme, že je tady starobylá česká tradice, na kterou navazujeme. 

To vůbec není málo.