Značka MIKOV letos oslaví šedesát let

Predator Mikov

Největší a nejtradičnější český výrobce nožů MIKOV si letos připomene, že nože pod touto značkou vyrábí už šedesát let. Právě v roce 1955 totiž vznikl národní podnik MIKulášovický KOVoprůmysl. Jednoduše se tehdy v Mikulášovicích sloučily dva jiné závody: Sandrik, který vyráběl nože a Koh-i-Nor, který vyráběl kancelářské potřeby.

MIKOV dostal zelenou k tomu, aby svými noži ovládl trh nejen v tehdejším Československu, ale také v ostatních socialistických zemích. Podmínky k tomu měl, protože navazoval na místní nožířskou tradici, která sahala až do 18. století. Vždyť první továrna na nože byla v Mikulášovicích vybudována Ignazem Röslerem již v roce 1794.

mikov logo

Díky obrovské produkci nožů, které tak u nás vlastně byly na trhu skoro jedinými dostupnými, zná značku MIKOV v Česku skoro každý. I když samozřejmě, dnešní MIKOV už není tak obrovským molochem, jako v dobách socialismu. V nabídce má ale stále velké množství nožů všech možných typů – hlavně loveckých a zavíracích.

Na rozdíl od mnoha jiných firem ale MIKOV nepodlehl tlaku na levnou výrobu a nože nezačal vyrábět v Číně nebo někde jinde v Asii. Místo toho v Mikulášovicích udržuje starou nožířskou tradici – a ta spočívá i v tom, že nože jenom tak nepadají z plně automatizované výrobní linky, ale je na nich stále velký podíl pocitvé, ruční práce. A to je tak trochu něco, jako strojírenská BIO produkce :-).

10553594_10152515246159779_1660970925493647567_n

Jestli MIKOV letos představí i nějaké zajímavé novinky – to ukáží následující měsíce. Zdá se ale, že spíš ano.